Fejeton z DYN Campu od Věrky

V neděli 27.4.2014 proběhl první DYN Camp ke zdokonalení plavání s ploutvemi. Věrka, jako jedna z účastnic, napsala o akci povedený fejeton, který s radostí vyvěšujeme a děkujeme za něj,
Vendy

 

Ta velryba s vykloubeným kotníkem jsem já?

(aneb nesmělé vyprávění přeživší účastnice o prvním DYN kempu, Brno – 27.dubna 2014)

 

Mám fríčkové licence (tři), za sebou potřebnou kurzovou teorii, zanoření na českých lomech i v rakouském Attersee a zhruba tříletou praxi ve stylu samouk, nebo-li sám se trénuju, sám se nořím. Mám chuť trénovat a bavím se tím. Ale znáte to. Na kurzu vám to ten Instruktor s velkých „I“ - chlapák, co dává běžně pod šedesát hloubky a délky bazénu točí rychleji než vojáci stříhali metr - promítne na plátno (v lepším případě) i vysvětlí. A vy to vstřebáváte a vstřebáte, všechny ty plicní kapacity, uši s bubínky a kovadlinkou i třmínky, tu chemii těla i techniky noření. Pak si to zkusíte v bazénu, myslíte si, že tomu rozumíte a ejhle - spousta otázek se vám v hlavě narodí až ve chvíli, kdy se s tím poprvé a podruhé a po-x-té perete sami, třeba zrovna na bazénu. Jako by s narůstajícím kyslíkovým deficitem přibývaly i velké otazníky. Sakra, jak to ten Hanz dělá, že se s tou vodou vůbec nepere? Proč Petr po vynoření dělá ten svůj vydechovací rituál takhle a Románo úplně jinak? Proč se Roman nadechuje před zanořením jinak než ostatní? A proč já vlastně drtím ty šířky nebo délky? A je lepší zkracovat mezery mezi zanořením nebo zrychlovat a zvyšovat intenzitu? Hlavně už se mě na to neptejte, protože já to, bohužel, mnohdy sama nevím. A to, že nevím, mně vždycky lezlo šíleně na nervy.

Nejsme všichni mistři světa nebo republiky, ale to neznamená, že bychom měli freediving méně rádi, že bychom neměli svoje fríčkový sny. Jen má snad potápění na nádech v našich životech trochu menší nebo spíš jiné místo. Když ke mně od lužáneckého bazénu doputovala informace, že ‚Valouš‘ pořádá zdokonalovací ‚DYN kemp‘, váhala jsem jen chvíli. Možná rozhodlo i to, že ho potkávám na bazénu, kde se my všichni „amatéři“ (ve smyslu výkonů a přístupu) snažíme něco pochytit a odkoukat od „mistrů“. Od nesmělého pokukování v začátcích, kdy byl pro mě Petr Vala tím „no name“ velkým borcem, co krájel vodu, jako by se v ní narodil a k tomu občas drtil jakousi útlou dívenku u rantlu bazénu ve statice nebo negativkách, jsme se dostali až k tomu, že mi to jednou nedalo a našla jsem odvahu zeptat se na něco, co jsem na kurzu jaksi promeškala. Bylo mi odpovězeno a mně najednou zapadlo do sebe několik věcí a informací. A taky jsem si uvědomila, co hloupostí dělám jen proto, že nevím. Dnes je ta útlá dívka – Vendula Strachotová – mistryní republiky a Petr Vala tím, kdo rozproudil trochu stojaté vody brněnského freedivingového života.

 

Nepočítám-li exhibování pár jedinců, kteří po absolvování základních kurzů nakoupí drahou výbavu, pochlubí se vztahem k zajímavé komunitě a za měsíc už je nevidíte, schází se na bazénu v Lužánkách poměrně stálá sestava frrediverů a těch, kteří by se dobrými freedivery rádi stali. Motivace je samozřejmě různá – někdo chce závodit, někdo padat do hlubin, někdo se vznášet v menších hloubkách a jen tak si užívat návštěvu v podmořském světě.

Já se počítám k těm, kteří si chtějí jen pročistit hlavu, bavit se a relaxovat a odpoutat se od zemské tíže. Neočekávaným bonusem ale pro mě bylo i to, že mi jako dříve ‚klasické potápce s přístroji‘ po poměrně krátké době fríčkových námluv výrazně klesla spotřeba kyslíku, přibyl neuvěřitelný klid a krásný pocit, že mám i v případě neočekávaného zádrhelu spoustu času s tím něco dělat. Jako bývalého aktivního sportovce mě k tomu ale baví někam posouvat svoje výkony, své hranice. Poctivě na bazénu zdolávám někdy šířky, někdy délky, občas začnu svůj den v posteli osmistupňovou ‚carbon dioxide toleranční tabulkou‘ zádrží a někdy zadržuju dech i v běžném životě, ale to spíš z pudu sebezáchovy. Na bazénu koukám okolo, snažím se s menším či větším úspěchem porozumět tomu, o co se snaží ti lepší, proč dělají zrovna tohle a tímto způsobem. A právě snaha dělat to, co mě baví, líp a s potřebnou dávkou znalostí, mě vedla k tomu, že jsem šla poprvé od pionýrských dob zase jednou ‚kempovat‘.

 

Péťa, Vendulka a 7 statečných jsme se sešli předpisově vyhladovělí a bez životadárné dávky kofeinu před nedělním polednem na Lužánkách. Doma jsme nechali husu se zelím, nesmrtelné otázky Václava Moravce i iluze, že přece jen o tom něco víme. První zjištění bylo, že ač všichni jakoby vzděláni, nejen že moc nevíme, ale už jsme si stihli vyrobit i pár nepříjemných zlozvyků. Smířili jsme se s nezbytností strečinku, oživili jsme techniky dechových cvičení i vyvážení a hurá na bazén. Komenský by zaplesal, protože následující škola hrou byla víc než poučná. Vendulka „kamerovala“, Petr se nestačil divit a posléze ani korigovat naše osobité a nadmíru originální styly. Takže znovu a znovu zanořit, soustředit se na uvolnění, techniku kopu, koordinaci, zaklesnutí rukou a….už neslyším, jsem pod vodou! Zdokonalovali jsme se za pochodu i v energeticky úsporných stylech zanořování a musím říct, že když jsme lezli z vody, ani se nám nechtělo. Tedy alespoň mně ne, protože já vždycky začnu jet na ‚volnoběh‘ tak po třiceti minutách noření, kdy to začne být tak trochu jako ve stavu bez tíže. Délky se prodlužují, dech se moc nekrátí a to krásný tichý plynutí, které nám dává zapomenout na všelijaké strasti, hloupého šéfa, nadváhu i toho hajzlíka na úřadě, co mě včera tak podusil.

Vrcholným číslem ale bylo procitnutí nad pořízeným videem. “Ježiš, ta velryba s vykloubeným pravým kotníkem jsem já? A ten cyklista – co kope a stojí na místě je kdo?“. Políčko po políčku vracíme ty usvědčující obrázky zpět a znovu rozebíráme chyby, o kterých jsme dosud neměli ani ponětí. Najednou vidím ten rozdíl, jak to někomu jelo a někdo stál na místě, hlava zlomená v záklonu, ramena v křeči, nohy po obrně…. Ale pak přichází malé pohlazení po mé zraněné freediverské duši - obrázky z posledního zanoření po hodinovém Petrově opravování a upozorňování na chyby. Všichni jsou najednou výrazně přirozenější, uvolněnější, já už to přes počáteční jemný odpor v pohodě dávám s rukama dopředu a né podél těla a ono to najednou jde a ani to tak nebolí. Najednou do tý vody patřím zase o kousek víc než dřív.

A kdyby pro nic jiného, tak pro to ‚procitnutí‘ za to ten kemp stál…..

VaBene