Freediving na ostrově Roatan - Honduras

 

„Roatán nám poskytl vše, co jsme si od karibského ráje slibovali. Našli jsme zde ideální podmínky pro trénink i pro potápění jen pro radost z pobytu pod vodou. Vraky lodí v dostupné hloubce, mangrovy a členité pobřeží s impozantními korály a pestrým podvodním životem ve spojení s teplou vodu jsou pro freediving ideální. Určitě se sem chceme vrátit!“

Vendy Strachotová a Petr Vala
 

POTÁPĚNÍ NA JEDEN NÁDECH NA ROATÁNU

Pomohla tomu náhoda, že jsme letošní dovolenou po celoročním freediverském tréninku směřovali na ostrov Roatán. Příjemná komunikace se skupinou Čechů v místě celoročně bydlících a informace z internetu slibovaly nevšední lokalitu. Protože nádechové potápění je naší láskou, těšili jsme se především na teplé a průzračné vody Karibiku. Pravdou je, že na toulkách za potápěním po celém světě jsme už viděli a zažili mnohé. To, co nás potkalo na Roatánu, však bylo překvapující i pro nás. Taková kumulace zajímavých a atraktivních věcí nejen pro freediving, je výjimečná.

Základen všeho jsou samozřejmě místní zvířata a rostliny jako ve vodě, tak na souši zasazené do blízkosti druhého největšího korálového komplexu na světě a celoročně zeleného ropického pralesa.

 

Objevili jsme lokalitu Blue Hole, propadlinu s písčitým dnem chráněnou od otevřené vody podvodním útesem s příjemnou hloubkou třiceti metrů, která je jako stvořená pro výuku freedivingu a to včetně pokročilých potápěčů. Nádherná je podvodní lokalita s názvem Calvin' s Crack, trhlina ve dně už od hloubky sedmi metrů s kavernami a jeskyněmi plnými života, obojí přímo před Czech Village. Velmi dobře dosažitelné jsou i hloubky přes sto metrů pro seriózní výkonnostní hloubkový trénink v magické modré hlubině. Doslova na každém rohu narazíte na krásné podmořské stěny, lemující celý ostrov, se stromovými korály, kde pod převisy najdete od množství různých ryb přes chobotnice a murény až po obrovské langusty, jaké by se hodily spíš do projekce podvodního Avatara 2 a které se vás nijak moc nebojí, neboť jsou velké jako vy :-)

Na West Bay je výrazná koncentrace živočišných druhů na malém místě. Viděli jsme zde během jediného dne ve vodě mimo spousty různobarevných ryb i želvu, napoleona, tuňáky rozličných velikostí, velké i malé kanice, nekončící pětiřadou dálnici modrých ryb v hloubce dvaceti metrů, chobotnici a dokonce i drobného mořského koníka. To vše na jevišti mohutných a členitých skalních útvarů končících korálovou stěnou padající do hloubky přes třicet metrů. Do výčtu podvodních krás je nutné zahrnout i labyrint mangrovů s pirátskou minulostí a s možností šnorchlování.

 

Třešničkou na dortu je potápění na vraku lodi Princ Albert o délce přes padesát metrů, který je pohodlně dosažitelný ze břehu. Vrchní paluba lodi v hloubce dvanácti metrů je viditelná z hladiny a místo je tak vhodné i pro ty, kteří s potápěním na nádech teprve začínají. Dobrodružné a přitom bezpečné je objevování jeho vnitřních prostor. Navíc je loď na mnoha místech pokrytá půvabnými a křehkými vějířovými korály. Vedle vraku lodi je jen tak v písku pohozený lehce rozmontovaný vrak letadla Douglas DC-3.

Pokud si chcete od vody na chvíli odpočinout, potom podvodní scenérie doplňují možnosti suchozemských objevů a zážitků, na něž je ostrov nečekaně bohatý. Strávili jsme na ostrově více jak 14 dní a přesto mnoho zajímavostí na naši návštěvu stále čeká.

Ostrov Roatán lze z pohledu freedivera zařadit mezi TOP světové destinace. A zdaleka nejde jen o hloubky. Korálové zahrady jsou na ostrově na většině míst dosažitelné přímo z pobřeží a pestrý podvodní život je tak na dosah šnorchlařům, začínajícím freediverům a na své si přijdou i ti nejzkušenější. Zkrátka, vybere si zde opravdu každý!