Kurz Freediver úroveň 2 v Dahabu, Egypt

duben 2015

 

Už mnohokrát jsem se potápěl v Mecce freedivingu - Blue Hole na Sinajském Dahabu. Lokalita úžasná a jako stvořená pro posouvání vlastních limitů. I proto jsme na toto místo nasměrovali jeden z letošních kurzů pro pokročilé. Výhodou je dobrá znalost prostředí, ubytováí i zajištění vybavení na hloubky (bójky, lana, karabiny,...), které je v místě, takže nic těžkého nemusíme tahat. Přestože kurz úrovně 2 je tří denní, tak výlet jsme podnikli samozřejmě na celý týden.

A protože žádný kurz s ODC "není dovolená", začali jsme po nočním popříletovém zotavení krásně zostra. Ranní vstávání v 7:00 hod  nebylo pro nikoho ze studentů problém. V 7:30 už probíhá povzbudivý ranní strečink  a něco po osmé hodině už nastupujeme na ranní statiky. Kurzanti se poprvé setkávají s tréninkem statiky v moři. Je to úžasné. Člověk se jen tak nechá houpat na vlnách a tělo se při tom příjemně uvolňuje..

Za hloubkami se vždy kousek přesouváme z Dahabu na Blue Hole a užíváme si romantické cestování na korbě pickupu, takže dvě místa vedle řidiče zůstávají volná :-) Vozí nás Mohammed - známy taxikář, který je výjimkou z egyptské spolehlivosti a pro kterého je egyptskcýh 5 minut totožných s evropskými.

V pelešárně na kraji "Modré díry" s názvem Aqua Marina je to vždy oáza klidu a pohody. K dobrým jídlům, užasným fresh džusům a osvěžujícím beduínským čajům přidávají Ali s Mohammedem milé úsměvy. Za nimi se prostě vždycky těším!

Talíře se závažím na koncích lan spouštíme během kurzu postupně až do hloubky 26 m. A světe div se - z hladiny jsou vidět! No spíš Češi divme se...

Kluci jsou moc šikovní, drilujeme techniku zanořování, správné kopání, sestupy.., takže jim třetí den nedělá problém spadnout s úžasným freefallem na cílovou značku do 26 m. Šli by ještě níž, ale to nesmí :).. prozatím. Pro splnění dovedností mě ještě musí vytáhnout na safety ponoru z 15 m, což těm nejlepším malinko opepřím roztažením ploutví ("na kačera"), aby viděli, že to nemusí bý úplná sranda tahat chlapa na hladinu. No a aby se studenti nenudili a neupadli ve stereotyp, tak jim občas nečekaně nasimuluji black out a čekám na záchranu - tentokrát jsem se vždycky dočkal..

Po kurzu jsme ještě společně potápěli úžasné tři dny a ochutnali mimo jiné i jedinečné lokality The Bells (hned vedle Blue Hole) a Canyon (o kousek dále) a bezpočet různobarevných rybiček v okolí malebných korálů - no jako v pestrobarevném akváriu. Kluci samozřejmě nadále pokoušeli své osobáky na hloubky podél lana a všichni je posunuli "o autobus".

Podle očekávání jsou všichni překvapení, jak se jim mění míra vnímání hloubek a jak se dá dolů krásně padat. Tři dny potápění po kurzu jsou rychle pryč a musíme domů.

Už teď se těším na další kurzík v magické Blue Hole. Možná ještě letos? Uvidíme podle vytížení a také podle naší přípravy na Mistrovství světa na Kypru. Plánů je hodně..

 

Mějte se krásně a těším se na nedýchanou,

Petr