Mistrovství ČR ve freedivingu 2014, Brno

bazén na Kraví hoře 7.6.2014

 

Dne 7.6.2014 proběhlo v Brně v bazénu na Kraví hoře Mistrovství České republiky ve freedivingu 2014. Závody s mezinárodní účastí probíhaly ve dvou bazénových disciplínách -statické apnoi a dynamické apnoi s ploutvemi. Dynamika se plavala ve vnitřním 25 m bazénu. Kromě domácích závodníků se zúčastnili příznivci freedivingu ze Slovenska, Rakouska, Polska a Německa. Díky inovativnímu přístupu hlavního organizátora, Romana Ondrůje, bylo možné zvolit si start v jednotlivých disciplínách na dopoledne či odpoledne, dle potřeb a přání závodníků.

 

Z brněnského Ocean Devils Clubu se o umístění poprali Vendula Strachotová, která obhajovala loňské vítězství, Petr Vala a Petr Ostřížek. Jan Melichar pak pomohl jako safety diver a Jana Turčínková asistovala rozhodčím.

 

Dopolední blok zahájil polský reprezentant Mateusz Malina svým pokusem o světový rekord v disciplíně DNF, tedy dynamické apnoi bez ploutví (pouze pro informaci, je-li na závodech vyhlášena dynamická apnoe s ploutvemi, je možné plavat i bez nich. Obráceně to nejde :) Mateusz sice světový rekord nepokořil, zaplaval však neuvěřitelných 213 m a nastolil tak polský národní rekord. Pod vodou při tomto úspěšném pokusu strávil více než 4 minuty!

 

V dopoledním bloku statické apnoe (STA) mezi ženami zazářila Alena Konečná s časem 5:47 min. Těžko uvěřit, že s sebou měla dvou měsíční holčičku! Opravdu, klobouk dolů. Hranici 6 minut překonaly mezi ženami Kateřina Šuranská s časem 6:04 min a Vendula Strachotová s časem 6:19 min. Petru Valovi vynesl čas 6:36 min druhý nejlepší čas mezi muži. O rozruch se postaral Martin Valenta, který svou statiku posunul na krásných 7:24 min, avšak kvůli nezvládnutému hladinovému protokolu dostal červenou kartu. Po vyhlášení výsledků podal protest k rozhodčím, který byl po shlédnutí kamerových záběrů uznán a stejně tak i jeho výkon.

 

V dynamické apnoi (DYN) pak Martin Valenta potvrdil své celkové vítězství mezi muži výkonem 225 m. O příjemné překvapení se postaral i Miroslav Ševčík, který zaplaval 214 m. Petr Vala pak 196 m. Mezi ženami zaplavala nejdál Alena  Konečná, která však nezvládla hladinový protokol a výkon nebyl uznán. Polská závodnice Julia Kozerska si se 159 m zapsala nejlepší výkon mezi ženami. Kateřina Šuranská pak zaplavala 142 m. Vendula Strachotová si pohlídala celkové vítězství výkonem 150 m  v osobním rekordu.

 

Mistryní ČR pro rok 2014 se stala Vendula Strachotová z brněnského klubu Ocean Devils, Mistrem ČR pro rok 2014 se stal Martin Valenta z pražského Apneamanu. Oba se zároveň stali celkovými vítězi celé soutěže.

 

Výsledky Mistrovství ČR ve freedivingu 2014:
ŽENY                                                               MUŽI  
1. Strachotová Vendula                                1. Valenta Martin
STA: 6:19                                                        STA: 7:24
DYN: 150                                                        DYN: 225
2. Šuranská Kateřina                                      2. Vala Petr
STA: 6:04                                                        STA: 6:36
DYN: 142                                                        DYN: 196
3. Balounová Jana                                        3. Ševčík Miroslav
STA: 4:11                                                        STA: 5:48
DYN: 134                                                        DYN: 214
 

 

Celkové výsledky:

ŽENY                                                             MUŽI
1. Strachotová Vendula                                1. Valenta Martin
STA: 6:19                                                        STA: 7:24
DYN: 150                                                        DYN: 225
2. Šuranská Kateřina                                     2. Malina Mateusz
STA: 6:04                                                        STA: 7:09
DYN: 142                                                        DNF: 213
3. Kozerska Julia                                           2. Vala Petr
STA: 5:02                                                        STA: 6:36
DYN: 159                                                        DYN: 196

 

Poděkování patří především hlavnímu organizátorovi Romanu Ondrůjovi za bezchybné závody s přátelskou atmosférou, kde vše klaplo a kde se závodníci i pořadatelé museli cítit velmi dobře. Dále Robertu Kosztolánymu za vlastnoručně vyrobené ceny pro vítěze v podobě brněnských draků a medailí ve tvaru ploutviček, sponzorům, kameramanům, fotografům, rozhodčím, moderátorům, safety diverům, lékařce a všem pomocníkům, bez kterých by to prostě nešlo :) Děkujeme!