Brněnská závodnice Vendula Strachotová vítězkou Mistrovství ČR 2013

 

Přestože byla Vendy v době konání Mistrovství ČR 2014 ještě klubový benjamínek bez větších zkušeností se závoděním, jako její kouč jsme tušil, že se tímto závodem zapíše do povědomí českého freedivingu.. Vendy má pro nádechové potápění talent – nadějné fyzické dispozice, pohodu ve vodě a k tomu dobře pracuje s psychikou během ponorů. Výsledek byl pro mnohé překvapující...
Petr

 

Mistrovství České republiky v nádechovém potápění 2013

květen 2013, Vendula Strachotová

Jubilejní desátý ročník Mistrovství České republiky v nádechovém potápění 2013 se uskutečnil ve dnech 24.- 25. května 2013 v Ostravě. Akce proběhla pod záštitou mezinárodní asociace AIDA za účasti mezinárodních rozhodčí. Mistrovství ČR prověřilo závodníky ve všech bazénových disciplínách - DNF, STA, DYN. Výsledky jednotlivých disciplín se pro účely vyhlášení absolutních vítězů sčítají. Závod s mezinárodní účastí, který hostil na čtyřicet sportovců z Čech, Německa, Polska, Slovenska a Izraele, byl pro závodníky zároveň kvalifikací pro Mistrovství světa 2013, které se koná v Bělehradě. 

Závody se uskutečnily v krytém 50 m bazénu v Ostravě - Porubě. Klání bylo zahájeno již v pátek disciplínou DNF a během sobotního dne pokračovalo disciplínou STA a DYN.  

Pátek 24.5.2013 - DNF:

Z pátečního klání v plavání bez ploutví (DNF) mezi muži se dokázali za hranici 150 metrů dostat pouze tři závodníci, když se na prvním místě umístil Mateusz Malina (POL) se shodným výkonem jako český závodník Michal Rišian, který však měl pěti bodovou penalizaci. Třetí se umístil polský závodník Roman Walczyk.
Mezi ženami se hranici 100 metrů podařilo překonat dvěma závodnicím a to vítězné Adelině Hetnar -Michaldo z Polska a české závodnici Vendule Strachotové. Trojici nejlepších žen v této disciplíně doplnila Zdeňka Demlová.

Výsledky DNF:

DNF ženy:

1. místo: Adelina Hetnar-Michaldo, 113 m
2. místo: Vendula Strachotová, 107 m
3. místo: Zdeňka Demlová, 91 m

DNF muži:

1. místo: Mateusz Malina, 172 m
2. místo: Michal Rišian, 172 m
3. místo: Roman Walczyk, 152 m

Sobota 25.5.2013 - STA:

Sobotní dopolední statiky se odehrály ve třech startovních zónách a jak mezi ženami, tak mezi muži se daly tušit pěkné výkony. Statika je ovšem nevyzpytatelná a tak byli rozhodčí, závodníci i přihlížející diváci svědky hned několika diskvalifikací a to i u zkušených statikářů jako je Martin Valenta či Mateusz Malina. 
Mezi ženami nejlépe zabojovala Vendula Strachotová, která dosáhla času 5:53 min, druhá skončila Adéla Čermáková s časem 5:23 min a jako třetí skončila Gabriela Grézlová v čase 5:20 min. 
Z mužů se přes šestiminutovou hranici podařilo dosáhnout pouze vítěznému Michalu Rišianovi a Romanu Walczykovi. Trojici nejlepších doplnil další z početné skupiny polských závodníků Alexander Ryszka.

Výsledky STA:

STA ženy:

1. místo: Vendula Strachotová, 5:53 min
2. místo: Adéla Čermáková, 5:23 min
3. místo: Gabriela Grézlová, 5:20 min

STA muži:

1. místo: Michal Rišian, 6:19 min
2. místo: Roman Walczyk, 6:15 min
3. místo: Alexander Ryszka, 5:51 min

Sobota 25.5.2013 - DYN:

Odpolední závěrečný závod se nakonec obešel bez diskvalifikací a k vidění byly hezké výkony především mezi muži, z nichž pěti se podařilo atakovat hranici 200 metrů. Jako jediný s výkonem 205 metrů překonal tuto hranici Mateusz Malina, druhý se umístil Michal Rišian a na třetím místě skončil Jan Honysh.
Nejlepší ženy se pohybovaly okolo hranice 130 metrů. Nejdále se podařilo doplavat Zdeňce Demlové, jako druhá se umístila Barbara Jeschke (GER) a na třetím místě doplavala Jana Škrobová.

Výsledky DYN:

DYN ženy:

1. místo: Zdeňka Demlová, 137 m
2. místo: Barbara Jeschke, 133 m
3. místo: Jana Škrobová, 133 m

DYN muži:

1. místo: Mateusz Malina, 205 m
2. místo: Michal Rišian, 200 m
3. místo: Jan Honysh, 200 m

Celkové výsledky:

Mistryní ČR pro rok 2013 a absolutní vítězkou mezi ženami se stala Vendula Strachotová, z klubu Ocean Devils Club Brno.
Mistrem ČR pro rok 2013 a absolutním vítězem mezi muži se stal Michal Rišian, z klubu Apneaman.

Závody se opravdu vydařily, na předávání cen dokonce dorazil i hlavní rozhodčí závodu Martin Štěpánek :) Následná after party proběhla jak jinak než na Stodolní ulici.

Poděkování patří především organizátorům Davidu Čanimu a Honzovi Musilovi, rozhodčím Pavlíně Procházkové, Janě Balounové, Petru Valovi a Jonasu Dahringerovi, safety diverům, fotografům a všem, co pomáhali s organizací závodů.

Generální podporu zajistila pro závody společnost X-Trade Brokers, která zároveň jak celkovým, tak vítězům v jednotlivých disciplínách, věnovala nečekaně hodnotné ceny.